Endonezya’daki Tsunami Görüntüleri Youtube Video İzle

Endonezya'daki Tsunami Görüntüleri Youtube Video İzle

İki güçlü depremler bir katil korkuları gündeme sonra Endonezyalılar yüksek yere doğru koştu gibi panik ve ateşli dualar çığlıkları Çarşamba çınladı.

Uyarılar olduğunca uzakta Afrika ve Avustralya gibi yetiştirildik, ancak bu sefer büyük dalgalar gelmedi.

Batı ’da, perişan kadınlar back-to-back tsunami uyarıları neredeyse bir düzine ülkede 230,000 kişinin ölümüne, 2004 felaketin anılarını canlandırmış gibi çocuk ağlıyor tutunarak sokaklara koştu. Diğerleri onları evlerinden dökülür ya da aile üyeleri için çılgınca aradı “Allah büyüktür” diye haykırdı.

“Tanrı! Biz bunu hak etmek için ne yaptın?” onun etrafında sakinleri araçların içine ve motosikletler sırtına yığılmış bir annenin çığlık attı. “Ne günah işledin?”

Son on yılda iki ölümcül tsunami – sadece bir yıl önce Japonya’nın off en son – dünya çok daha iyi hazırlanmış yapmamışlar.

Sirenler cep telefonu kısa mesaj ile dünyada çığ gibi yayıldı kıyıları ve uyarıları birlikte geldi. Çoğunlukla karmakarışık olsa da, tahliye özellikle 170.000 kişi, 2004 yılında öldürüldü Aceh eyaleti, trafik tıkanır sokakları, hemen başladı.

Hastaların bazıları hala kollarını bağlı damla kendi yataklarında yatarken, hastane dışında tekerlekli edildi. Onun pencereden dışarı atladı ve en az bir otelde konuk hafif yaralandı.

Tüm Hint Okyanusu boyunca Ülkeler – Avustralya ve Hindistan gibi uzak Afrika olarak – bunlar sismik ücret dalgaların olasılığına karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini ifade Hawaii’deki Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi’nden uyarı aldı.

Saat sonra tsunami uyarıları kaldırdı ve titreme zarar minimal idi – bir şey uzmanları fay hattı eşsiz doğa ile ilişkilendirilmektedir.

Vurmak için sadece dalga Endonezya’nın boşaltılmış sahiline haddeleme, yüksek az 30 inç (80 santimetre) idi.

Bu yarım yüzyıl son çeyreğinde en büyük altıncı temblor yapma – US Geological Survey ilk 8.6 şiddetindeki depremde 270 mil (435 kilometre) Aceh kıyıları deniz çarpıcı, sığ bir 14 mil (22 kilometre) olduğunu söyledi.

Bölgenin kabartma içini olması gibi, bir 8.2 şiddetindeki artçı yine sadece hafif hasara yol izledi.

Uzmanlar, hem titreme sürtünme ve fay hattı boyunca sallayarak suda bir titreşim daha yaratarak yatay oluşur “doğrultu atımlı” olarak bilinen ne çünkü bu olduğunu söyledi.

Aksine, mega-bindirme depremlerinde – sadece bir yıl önce 2004 yılında ve Japonya’da kapalı Aceh kaynaştı gibi – su büyük miktarda yerinden etmek ve jetliner de okyanus üzerinden yarış yükselen dalgalar göndererek, yükselmeye veya dikey damla deniz dibi neden hızları.

Roger Musson, İngiliz jeolojik etüt bir sismolog, o “kötü korkarak.” Uğratıldık başlangıçta dedi

“Ama en kısa sürede ben deprem ne tür keşfedildi olarak öyleydi … Ben çok daha iyi hissettim.”

Sarsıntılar komşu yüksek binalar salladı Malezya, ve Tayland, Hindistan, Singapur ve Bangladeş hissedildi.

Binalar ve kumsallar da Sri Lanka ve Maldivler, boşalmaktadır.

Gerçek kaos koptu Ama nerede o Aceh oldu.

“Çok korkuyorum, ben yine ailemi kaybetmek istemiyorum,” Ana-babası ve bir oğlu 2004’teki tsunami öldürüldü Aisyah Husaini, ağladı. O yüzlerce insan korunaklı eyalet başkenti Banda Aceh, bir camide iki çocuğu sarıldı.

Yakın oturmak, kendisinin ve ailesinin herhangi bir riske girmek istemiyordu dedi 52 yaşındaki Nasır Djamil, oldu – Onlar gece geçirmek için planlanmıştır.

“Elbette, bu tüm bu korkunç kabuslar yeniden canlanmasına sebep oldu,” dedi. “Biz bir şey öğrendiğiniz gibi Ama biz şimdi çok daha iyi yapmak için ne olduğunu biliyoruz, hissediyoruz.”

Dünya Meteoroloji Örgütü 2004’teki tsunami sonrasında kurulan iletişim sistemleri iyi çalışmış göründü söyleyerek kabul etti.

“Bizim kayıtları bu tsunami riski ülkelerdeki tüm ulusal meteoroloji servisleri beş dakika altında uyarılar aldıklarını göstermek,” Meryem Golnaraghi, WMO afet risk azaltma programının başkanı söyledi.

Uyarı Hawaii’de bir tsunami uyarı istasyonu işleten ABD Ulusal Hava Servisi tarafından gönderildi, dedi.

Endonezya, 240 milyon insan bir yayılan takımada millet, volkanik ve sismik aktivite için eğilimli hale getirir fay hatları bir dizi straddles.

Aceh dev 9.1 şiddetindeki deprem ve 26 Aralık 2004 ve tsunami ölenlerin yaklaşık dörtte üçü oluşturdu.

Çarşamba günkü depremin gelen artçı hafta veya ay sürmesi olasıdır. Daha sonraki deprem ilk temblor daha güçlü ya da güçlü olabilir, ancak çoğunlukla zaman içinde zayıflatarak.

___

Hanoi Associated Press muhabirleri Margie Mason, Yeni Delhi ve Cenevre’de Frank Jordans yılında Muneeza Naqvi bu rapora katkıda bulunmuştur.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

endonezya tsunami (132) , tsunami görüntüleri video (49) , video izle (32) , tsunami grntleri (13) , endonezya tsunami video (11)

Benzer yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir